Info

burada aklımı çelen şeyler var; eğitim, bilim, DGS ve mimarlık.

Hey dude, what’s up? Soru bankalarının öneminden bahsettik ve bu soru bankalarının aslında sizi denemelere hazırladığını da belirttik ama en önemli olanı ise bu denemelerin çıkmış sorulardan oluştuğunu dile getirdik. Bu nedenle tüm Türkiye Genel Denemelerine kayıt olmanın öneminden söz ettim. Ayrıca 2016 DGS sınavına girenler iyi bilir o sınavdaki mantık sorularından biri KPSS de çıkmış soruydu. Bu yeteri kadar çıkmış sorular neden önemli sorusunu cevaplıyor, ancak hepsinden önemli olanı ise şu an nasıl bir sınava hazırlanıyorsun, ÖSYM seviyesi nasıl bilmen gerek işte bu; Çıkmış Sorular Neden Önemli sorusunun asıl cevabıdır.

Ben 2016 DGS sınavına girdiğimde ve gözetmen “Evet süreniz başlamıştır, başarılar arkadaşlar” dediğinde bir taraftan yusuf yusuf çekerken soruları bir kez daha kontrol ettim ve kontrol ederken ‘bunu daha önce çözdüm, bunu biliyorum, evet evet bunu da biliyorum’ demiştim. Bunun en büyük nedenlerinden biri konu konu çıkmış soruları çözmüş olmam ve denemelerde bu soruları hep tekrarlamış olmam. Böylece konuları hep taze tutmuştum. Şüphesiz ki Ösym nin diğer sınavları gibi bu sınavında da en az %70 i  daha önce çıkmış sorulardan oluşuyordu. En azından benim hatırladıklarım için.

DGS Nasıl Bir Sınav?

Bazı arkadaşların yaptığı en büyük hata kimi konulara gereğinden fazla zaman vermeleridir. Bunu ‘hocaaam sizce buradan soru çıkar mı’ belirsizliğine çekmek istemiyorum -ki hiçbir dershane hocası buna kesin bir yanıt vermez, veremez ve doğru olanı da budur. Bende zaten böyle şeylerden bahsetmeyeceğim fakat;

Bazı konular vardır ki gerçekten de öyle yenilir yutulur cinsten değildir. Mesela olasılık. Bu konu üzerine isterseniz 6 ay çalışın tüm soru tiplerini yutun hiç fark etmez yepyeni bir soru tipi oluşturulabilir öylece bakakalırsın. Ancak ne tuhaftır ki bu konu hakkında ÖSYM, bir DGS sınavında en fazla 2 soru sormuştur. Eğer bir konu hakkında yeteri kadar çalışmışsan, üzerine en az 400 soru çözmüş isen mesela ama halen tatmin değilsen, aç çıkmış soruları bi’ kontrol et. Konu hakkında ne kadar yeterli olduğunu ancak bu belirler. Fakat bahsettiğim sadece DGS de çıkmış sorular değil bahsettim tüm çıkmış sorular.

DGS ye nasıl hazırlanmalı

DGS ye nasıl hazırlanmalı, dgs ye nasıl çalışılır, dgs ye nasıl çalışmalı

Yine aynı şekilde yapılan hatalardan biri de bu çıkmış soruları son aya bırakmaktır. Ösym nin soru analizini yapman gereken şey ilk şeydir, son şey değil. Ayrıca o son ay bu soruları çözerken ‘bu nasıl yapılıyordu yaa’ diye sorarsan kendine, emin ol eteklerin tutuşacak ve o hiçbir şey bilmiyorum hissi seni sarıp sarmalayacak. Sorun tek bir konu iken konuların hemen hemen hepsi için böyle düşünmeye başlayacaksın. İnsan beyni tuhaf bir organdır.

Bu nedenle gereken soru bankalarını almış isen yanına bir de konu konu ayrılmış olan çıkmış soruları kapsayan bir kitap alman gerek. Soru bankalarından sonra bu çıkmış soruları çözdüğünde muhtemelen kolay gelecek gözüne çünkü soru bankalarında hep benzerlerini çözdün. Hatta bazıları üzerinde oynanmış sorulardı ya da sayıları değiştirilmişti. Eğer bunu diyorsan konu sonunda emin ol sen olmuşsundur. Neden? Ee çünkü adamlar IQ yarışması hazırlamıyor. Rahatla…

Hangi konu ne kadar önemli bir analiz yapmanız gerek. Hangi konu daha önemli ve ÖSYM hangi konulardan sormayı daha çok seviyor bunun cevabını ver. Bu konuların tekrarları ve soru çözümleri diğerlerinden daha çok olmalı. Üzerinde daha çok durmanız gerek.

Soru Çözme Alışkanlığı ve Soru Nasıl Çözülür başlıklı yazımda sana zaman tutmanın gerektiğinden ve öneminden bahsetmiştim. Bunu nasıl yapacağını bilmiyorsan ve henüz işin başındaysan başlığı kontrol et. Soru bankaları için ne kadar süre verirsin bilmem ancak o kadar sorunun üzerine son olarak bu çıkmış soruları çözüyorsan tümüne sınav süresi vermelisin. Yapamadıkların zaten işaretlenecek ve kayda alınacak ama kimi soruları yapmış olsan bile zamanını yemiş ise mutlaka işaretle ve tekrar defterine yapıştır.

Size ilk yazımda sınavı kazandıran şeyin deneme olduğunu söylemiştim. Denemeyi bu denli önemli kılan ise tam olarak bu; çıkmış sorular. Çıkmış sorular neden önemli sorusunun cevabını analiz etmiş ve cevaplamış isek sonuca gidelim.

Çıkmış Sorular Neden Önemli ve Neden Çözmelisin Analiz Sonucu

 • Tam hakim olmadığın ama DGS sınavında en çok soru sorulan konular en büyük önceliğin olmalı. Diğer konular için 400 soru çözüyor isen bu konu için bu sayı 600 olmalı. İşaretlenmiş soru sayısı çok ve tekrar zamanı daha kısa tutulmalı. Eğer denemelerde özellikle bu konulardan bir soru için nasıldı bu diye düşünüyorsan mutlaka deneme sonrası konu çalışması yap ve üzerine tekrar soru çöz.
 • Çok soru çıkmıyor ama konuya tam hakim değilim dediklerin ikinci önceliğin olmalı. Şu konuyu bilmiyorum deme hakkında yok bu yıl. Anla. Ancak diğer konular kadar üzerinde profesyonel olman gerekmiyor. Çıkmış soruları yeterli sürede çözebiliyorsan tamamdır. Olmuşsundur. Yok ben kolay kolay tatmin olamam diyorsan, bunu alışkanlığa getireceğini de bil. Sonra her konu için aynı telaşa düşeceksin zamanla. Maalesef bu kadar zamanının yok.
 • Konuyu iyi bildiğiniz ve çok sorulan sorular son önceliğiniz olsun. Bu konuların sorularını herkes çatır çatır çözer tuhaftır bu konular için diğerleri için çözmeniz gereken daha çok zaman verirsiniz. Neden? E egolarınızı okşar. Bu nedenle çözdükçe çözer zevke gelirsiniz. Sonra? Sonra 2 ay bakmazsınız bu konulara. Sonra da unutursunuz ve hafızanıza küfredersiniz. Bir değer hata ise normalde 400 soru çözmeniz gerekiyor iken zaten biliyorum diyerek es geçmeniz ya da çıkmış soruları yarım bırakmanızdır. Asla yapmayın bunu. İşin ciddiyetine varın.
 • Sayısalcı iseniz özel olarak çıkmış sözel soruları çözmeniz gerekmez. Ancak her denemede sonuna kadar durmalısınız ve mutlaka Türkçe soruları çözmelisiniz. Sınav anında belki bir iki soruyu hatırlayamayabilir ya da yapamayabilirsin. O an seni kurtaracak olan işte Türkçe sorularıdır. Herkesin yaptığı en büyük hata özellikle sınavda bilindik hatadır.;
 • Tüm soruları çözer sonra tekrar çözemediklerine bakar. Ama ikinci dönüşte asla yapamayacağı soruya gereğinden fazla zaman vermesidir ve zaman akıp gider. Zaman kısaldıkça daha da telaşa kapılırsın ve tamamen çıkılmaz bir hal alır. Bu telaş ile Türkçe’ye dönmen zaten sana hata yaptıracaktır. Bu konu hakkında denemelerde bir taktik üretmelisin kendine. Mesela ikinci kez döndün ve farklı bir ynden yakalaşamadın. Tamam yapabilecek gibisin ama çıkmıyor işte. Her soruya belirli bir süre ver ikinci dönüş için bu süre dolar dolmaz asla uğraşma ve Türkçe ye geç. Bu sınav bir yarış ve mükemmeliyeti oynamaktan vazgeç, anla, yapman gereken daha fazla doğru soru sayısı sadece bu

Beni ilk kez okuyorsan, ilk kez tanışmış isek ve buraya kadar da üşenmeyip okumuş isen bunları da okuman şart:
bâp I. DGS ye Nasıl Hazırlanmalı?

bâp II. DGS ye Hangi Kaynaklardan Çalışmalıyım?

bâp III. Soru Çözme Alışkanlığı ve Soru Nasıl Çözülür?

bâp IV. Ders Çlaışırken Gelen Uykun nun Dayanılmaz Hafifliği

bâp V. Kendin Hakkındaki Fikirler ve Etkileri?

erkan özcan
gecenin orta bir yerinde/ ocak 2017

twitter | instagram

çıkmış sorular neden önemli, dgs, dgs çıkmış sorular,

Yorumlar

2 Comments

Post a comment
 1. ebru tuncer #
  Ekim 16, 2017

  mükemmel bir yazı olmuş tüm yazılarını okudum bahsettiğin kaynakların hepsi mevcut aldım çalışıyorum kaf gerçekten muazzam bi seri fakat geometri için bir yazı gelirse çok mutlu olurum inşallah buraya seneye kazandım yorumu yaparım tekrar çok teşekkürler yazıların muazzam faydalı sürekli açıp açıp hatırlatıyorum kendime 🙂

  • Ağustos 28, 2019

   Kazandınız mı peki Ebru hanım

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.