Info

burada aklımı çelen şeyler var; eğitim, bilim, DGS ve mimarlık.

Merhabalar evribadi, 2016 DGS sınavından 1014. sayısal sıralaması ile sağ çıkmış biri olarak sizlere bu DGS denen zamazingoya nasıl hazırlandığıma dair bazı ipuçları vereceğim. Aslında DGS ye nasıl hazırlanmalı başlıklı birçok blog ve makale var ancak en azından benim araştırdığım dönemde iş bitiren bilgileri vermiyordu bu yazılar ve videolar, farklı alt başlıklar ile aynı şeyleri geveliyorlardı. Örneğin DGS sınavı için DGS kaynakları almayın ALES ve YGS kaynakları ile çalışın gibi… İyi de o kaynak dediğin kitaplar hangisi arkadaşım? Tam olarak bu nedenle sana faydasını dokunacağını düşündüğüm bazı bilgileri öğrenci kafasından paylaşacağım. DGS ye nasıl hazırlanmalı buna bir cevap verelim: Burada yazılan her şeyi video ile izlemek isterseniz DGS ye Nasıl Çalışmalı video anlatımını izleyebilirsiniz.

Tüm anlatacaklarım sayısal alanda çalışma prensibi üzerine dayalıdır. Türkçe sorularında nasıl başarılı olunur bilmiyorum.

Unutmadan söylemem şart, yarın sabah ilk işin bir hastaneden randevu almak olsun. Kan değerlerini kontrol ettirmelisin ve vitamin eksiliği gibi bazı sorunların var ise öncelikle bunu halletmelisin yoksa yapacağın tüm emekler boşa gidecektir. Sonra  ‘Valla çalışıyorum yağğğ deli gibi hem de ama olmuyoooooo ya sürekli unutuyoooom’ diye ağlarsın sınava daha 3 ay var iken. Ha bu yine olacak orası başka bir konu hani şu unuttum korkusu. Özellikle sınava son 1 ay kaldığında. Fakat bu tamamen kaygı ile alakalı olmalı, kan değerlerindeki eksiklikten ve eski sevgiliyi bütün gün stalk yapıp depresyona girmiş olmaktan değil.

Zaman yönetimi, hedef, uyku düzeni, çalışma planı, soru nasıl çözülür, deneme nasıl atılır, motivasyon, hafıza gibi konuların önemini ve ayrıntılı incelemesini sana bilimsel kaynak göstererek ayrı başlıklarda anlatacağım fakat şimdilik çalışma biçimi hakkında genel bir bilgi sahibi olmanı istiyorum.

DGS Nasıl Kazanılır?

Cevap çok basit: deneme çözerek.

DGS ye nasıl hazırlanmalı

DGS ye nasıl hazırlanmalı, dgs ye nasıl çalışılır, dgs ye nasıl çalışmalı

Dikkat ederseniz çok soru çözerek demedim. Neden? Çünkü soru bankaları öğrenilen konuyu unutmamak ve her soru tipini görmenize yardımcı olacak bir kaynaktır. Ancak sana sınavı kazandıracak en önemli etken deneme çözmektir. Kaldı ki tüm soru bankaları aslında seni denemelere hazırlar çünkü denemeler çıkmış sorular ile hazırlanır ve soru bankaları da aynı mantıkla çalışır. Denemeyi soru bankasından değerli kılan, tüm konuların tekrarını belirli bir sürede stres altında bırakarak yaptırmasıdır. Bu nedenle şu an 15 net ve üzerine sahip iseniz piyasadaki yayınların denemelerini haftada 1 tane çözmelisiniz. Ayrıca tüm Türkiye denemelerine de kayıt olmalısınız; İhtiyaç, Pegem, İntibak, Tasarı, Yediiklim ve diğerlerine.

Her ay bu denemelere girmelisiniz bazılarının tarihleri çakışacaktır, bu önemli değil, siz kayıt olun ve denemenizi çözmek için ertesi gün kuruma gidip alın. Asla ayrıt etmeyin hepsine ama hepsine kayıt olun şayet bulunduğunuz şehirde bu yayınların denemelerini yapan kurumlar yok ise ya da dershaneye kayıt olamayanlara veremiyoruz gibi ticari düşünüyorlarsa, bu kurumların merkezlerini arayın ya da başka ilde mevcut olan dershaneleri ile görüşün.

Deneme başına 5 ila 7 lira gibi bir fiyatları var. Sınava son 3 ay kaldığında toplu olarak gönderilmesini isteyin. Mutlaka kabul edeceklerdir. Bunu yapmaz isen net konuşacağım; öyle soru bankası çözerek bu sınavı KA-ZA-NA-MAZ-SIN. Ben piyasadaki ve Türkiye Genel Denemelerinin hepsini çözdüm. Toplamda 110 denemeydi. Sınav ihtiyaç yayınlarının ya da intibak denemelerine göre çok daha kolaydı 2016’da ve ben intibak denemelerinde 5 kez ilk 3’e girdim ancak sınav anında zaman yönetimini iyi kullanamadığım ve kendimce ukalalık yaptığım için istediğim sonucu elde edemedim. Eğer buna benzer hataları yapmazsan mutlaka ama mutlaka derece yaparsın. Düşün ben bu hatalar ile Konya 3.sü oldum.

Deneme nasıl çözmeli şeklinde bir başlıkla ayrıntılı olarak bu konuyu irdeleyeceğim ilerleyen zamanlarda…

Dershaneye gitmeli mi vay vay gitmemeli mi vay vay:

Facebook gibi ağlarda sınav sonrasında sıralamasını paylaşan tüm delüganlılara sorulan soruların olmazsa olmazından biridir bu soru. Sana çok net konuşacağım ve dürüstçe cevapla, bugün Türkiye Geneli Denemeye girsen matematikten 15 net ve üzeri çıkar mı? Eğer evet diyorsan dershaneye gitmen tamamen zaman kaybı olacaktır. Bak dikkat et zaman diyorum daha parayı hesaba hiç katmadım bile. Gel şunu biraz açalım; dershane ortalama olarak haftada 3-4 gün olacak ve günde en fazla 4-5 saat sürecek.

Dershaneye yağlı saçlarınla gitmek istemeyeceğinden bi’ de bunun hazırlık ve yol gibi etkenleri olacak. Hadi buna da en hızlı şartlarda 2 saat gitsin, etti 5-6 saat. Her soru tipini göremeyeceğin ya da sana temelini veremeyecek kadar konuları hızlı anlatıp geçmek zorunda kalacak bir kuruma 6 saat vermen çok saçma olacak. Çünkü artık internet var ve eğitim eşitsizliği de böylelikle tarih oluyor. ‘İyi de internette sürüsüne bereket video var, hangi hoca çok iyi?’ diyeceksin.

Söyleyim; Behzat Rasuli. Aslında bu gibi bilgileri paylaşırken reklam kokan hareketler demenizden çekiniyordum fakat bu gerçekten önemli bir konu ve tatmin olman şart. Behzat Rasuli derslerini ücretli vermekte ve 2016 yılında YGS matematikte her konu -ki bu sayısal mantık hariç DGS deki bütün konuları kapsıyor- için 10 lira istiyordu. Yani bir haftalık çalışma ile parasını rahatça çıkartabilirsiniz ama benim çalışma imkanım yok diyorsanız kendisine her sosyal ağdan ulaşabilirsiniz ve durumunuzun olmadığından bahsedebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacaktır asla mağdur bırakmayacaktır. Behzat Hocanın youtube’de ve ders içeriklerinin bulunduğu http://hayalkurun.com da örnek dersleri mevcut bi’ inceleyin derim, eminim kafanıza yatacaktır.

Peki bu dershanenin hiç mi iyi yanı yok arkadaşım’ diyeceksin; elbette var. Özellikle soru çözdürmek için arkadaş edinme (bu konuyu soru çözme ve çözdürme ile alakalı açacağım başlıkta ayrıca inceleyeceğim zira bu çok önemli) ve bir çalışma ekibi kurman için faydalı. Ancak yalnız başınıza çalışma motivasyonunu sağlayabiliyorsanız, sorularınızı çözdürebilecek bir arkadaşınız var ise salt bu sebepten dolayı dershaneye yüzlerce saat ve binlerce parayı verme derim.

Benim hiç temelim yok ve önerdiğin Behzat Hocanın anlatımını sevmedim ben temel yapamam’ diyorsan, dershaneye vereceğin parayı ve zamanı özel ders alarak harcamanı öneririm. Çünkü hiçbir dershane özel derste alacağın temeli sana sağlayamaz. Üstelik dershane ile arasında fiyat açısından hiçbir fark olmayacaktır, bunu iyi bi’ düşün ve araştır derim.

Özel not: Behzat Hoca evet matematikte çok iyi ancak geometride temel verdiğine ve iyi anlattığına inanmıyorum, en azından benim için verimli olmadı diyebilirim. Geometri konusunda ise hangi hocayı takip etmeniz gerektiğini tam olarak bilmiyorum ve tecrübeli arkadaşlardan bu konu hakkında öneriler olursa paylaşacağım.

Çalışma Planı:

Şu an 20 yaşından büyük biri ile iletişim kurduğumu biliyorum bu nedenle bu konudaki klişeleri çok iyi bildiğini bilerek şunu diyeceğim; çalışma planını sen hazırlayacaksın elbette zaman yönetimini çok iyi hesaplayarak. Sana bu konu hakkında söyleyeceğim en önemli şey tıpkı çalışan bir memur gibi sabah belirli bir saatte başlayan ve belirli bir saatte biten ders çalışma mesaisi yapman olabilir. İş hayatında olduğu kadar ciddiyete almalısın bu saatleri ve asla sekteye uğratmamalısın.

Çalışıyor olsaydın canının istediğinde gitmemezlik yapamazdın, burada da bu kapitalist düzen işleyecek çünkü bu sibopça olan sınavı kazanmanın en önemli engeli sensin. Ayrıca ben şu konuyu biliyorum diyerek atladığın hiçbir konu olmamalı çalışma planında zira her konu için öyle sorular vardır ki kalem oynatamazsın. Bak her konu için diyorum, anladın sen onu.

Hangi saatleri seçersin bilmem fakat planın aynen şu şekilde işlemeli:

Tekrar- Yeni Konu – Soru Çözümü – Deneme – Genel Tekrar

Verimli Ders Çalışma Programı

Çalışma Prensibi:

Efendiler, hanımefendiler! Şu derse nasıl çalışılır başlıklı tüm yazılarda şu ana fikir vardır; ‘Konu-soru-tekrar’ ve evet, bu mantık her zaman, herkes için geçerlidir ve doğrudur. Çünkü Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok arkadaşım. Basit, önce konuyu çalışacaksın sonra üzerine soru çözeceksin ve mutlaka ama mutlaka tekrar yapacaksın. Konuyu çalışırken bak bu soru iyiydi, ben bunu unuturum ya da aklıma hiç böyle çözmek gelmemişti dediğin tüm soruları defterine geçireceksin.

Bu defter, senin bilgi bankan, emeklerinin kanıtı ve son 1 aylık süreçte hazine değerinde olacak. Bu defterde sadece konuyu çalışırken gördüğün sorular olmayacak, konuyu çalıştıktan sonra pekiştirmek için çözdüğün ya da çözemediğin soru bankalarındaki sert sorularda olacak. Bu yüzden büyük ve özellikle soru bankalarındaki ve denemelerdeki soruları kes-yapıştır yapacağın için sayfası yırtılmayan, kaliteli bir defter olmalı.
Bu defter, senin sevgilin, eşin, dostun olacak sınava hazırlık sürecinde.

Konuyu videodan, özel dersten ve dershaneden çalıştıktan sonra bir süre dinlenecek ve sonra mutlaka konuya ait soruları çözeceksin. Yarına ertelenemez hayır, bunun tartışması bile olamaz. Bundan asla kaçış yok. Tekrarlıyorum aynı gün içinde çalıştığın konuya ait soru bankaları çözülecek. Çünkü konuyu ve soru tiplerini uzun süreli hafına atmanın tek yolu bu. Belki aynı gün içinde tümü bitmemiş olabilir, bu nedenle zaman yönetimini ve çalışma planınını buna göre ayarla. Konuyu çalıştın, sorularını çözdün ve önemli soruları kesip hazine defterine yapıştırdın ya da yazdın. Artık tekrar zamanı.

Her konuyu bitirdikten ve sorularını çözdükten sonraki ilk gün defterine aldığın notları ve soruları tekrarlamalısın. İlk gün tüm kayıt ettiğin soruları tekrar çözmelisin. Çalıştığın konuya ait bu notları 3 gün sonrasında tekrar çözmelisin, daha sonra 1 hafta ve en son her ayda 1 kez bu soruları çözmelisin. Ben bu kadar konunun tekrarını nasıl planlayacağım dersen basit Wunderlist ya da to-do list gibi uygulamalara hatırlatıcı ekleyeceksin ve güne başlamadan yapılacak olan ilk iş bu tekrarlar olmalı, daha öncede belirttiğim gibi çalışma planını buna göre yapmalısın. Önemli olan yeni bir konuya ait 1000 soru çözmek değil, önemli olan geçmişte öğrenilen şeyi tamamen uzun süreli hafızaya kazımaktır bunu asla unutma.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse:

Çalışma planına göre :

1 ocak sabahı saat 9’da Tam Sayılar konusunu dershanede gördün ya da video kaynaklı çalıştın. Öğle yemeğinden hemen sonra bu konuya ait soruları çözmeye başladın. Elinde 5 soru bankası var akşam 9 da mesain bitiyor diyelim. Tüm soru bankalarındaki önemli soruları defterine yapıştırdın, yapamadıklarını yarın arkadaşına çözdürmek üzere de bir kağıda yazdın. Hepsi tamam ve bugün mesain bitti.

Uyumadan evvel Wunderlist e artık artık tekrar tarihlerini kayıt etmelisin.

2 Ocak Tam sayılar konu tekrarı.
(Daha önce dediğim gibi bu tekrardan kasıt, dün çalışırken aldığın notlar ve sorular, soru bankalarındaki önemli ve yapamadığın soruları tekrar çözmendir. Ayrıca haftada bir çözdüğün denemelerdeki soruları da ekleyeceksin unutma. Bu sorular içindeki yapamadıklarını o sabah yapacaksın ve şaşıracaksın. Tekrar bakmana rağmen yapamamış isen akşama bu soruyu mutlaka arkadaşına çözdürmüş ve cevabını o deftere yazmış olman gerek.)

5 Ocak tam sayılar konu tekrarı.

12 Ocak Tam sayılar konu tekrarı.

2 şubat tam sayılar konu tekrarı

2 mart tam sayılar konu tekrarı

2 nisan tam sayılar konu tekrarı

Bu her konu için ayrı ayrı yapılmalı. Bu sistem ilk bakıldığında çok zor gibi görünecektir eminim ancak gördüğün hiçbir konuyu bu sayede unutmayacaksın çünkü tamamını uzun süreli hafızaya kazımış olacaksın.

Şimdilik Dgs ye nasıl hazırlanmalı sorusunun cevabını verdiğimi düşünüyorum. Bir sonraki başlıkta hangi soru bankalarını almanız gerektiğini ve günde kaç soru çözmeniz hakkında yazacağım, esen kalın.

Beni ilk kez okuyorsan, ilk kez tanışmış isek ve buraya kadar da üşenmeyip okumuş isen bunları da okuman şart:
Hedef Nasıl Belirlenir

bâp I. DGS ye Nasıl Hazırlanmalı?

bâp II. DGS ye Hangi Kaynaklardan Çalışmalıyım?

bâp III. Soru Çözme Alışkanlığı ve Soru Nasıl Çözülür?

bâp IV. Ders Çalışırken Gelen Uykun nun Dayanılmaz Hafifliği

bâp V. Kendin Hakkındaki Fikirler ve Etkileri?

bâp V. Çıkmış Sorular Neden Önemli ve Neden Çözmelisin?

erkan özcan
konya’da bir yer/ ocak 2017

Yorumlar

57 Comments

Post a comment
 1. Doğan ÖZYURT #
  Eylül 26, 2018

  Ben 2017 mezunuyum 2017’de dgs girdim pek hevesim yoktu ya dedim kim uğraşıcak şimdi onla girerim bi işe devam ederim diye düşündüm bu yüzden çalışmamıştım 14-15 net çıkardım,sınav geldi geçti daha sonra işe girdim öyle ağır bi işim yoktu bi devlet üniversitesinde belirli süre ile sözleşmeli olarak işe başladım askerliği falan tecil ettirdim 2018 dgs zamanı geldi başvuru yaptım açık öğretim için yine direk sayısala gömüldüm 20 ye yakın mat sorusu yaptım hiç kasmadan yavaş yavaş zaten açıktan yazıcam dedim daha sonra sonuçlar açıklandı tabi sözel yapmadığım için puanım hesaplanmamıştı,neyse dedim bişey olmaz işlere güçlere döndüm olmuyo arkadaşlar kendi işiniz kendi mesleğiniz olmayınca olmuyo açık söyliyeyim kullanılıyosunuz boşuna zaman kaybı ben hala çalışıyorum ve bunu farkettim bu sayede gözüm açıldı burda kullanılmaktansa ona buna hizmet etmektense kendi bölümümü tamamlar orda görev yaparım dedim ve şuan içimde öyle bir azim varki iş yerinde çalıştığım halde bile ders çalışmaya test çözmeye youtebeden video izlemeye en az 2 saat ayırıyorum ve bunu hergün yapıyorum yaklaşık 1.5 ay gibi bir süre geçti matematik konularını yarıladım herbir konuyu anlayarak dinleyerek not olarak çalışıyorum.Buradaki ERKAN ÖZCAN kardeşiminde yazdıklarını görünce bunlarıda çalışmalarıma adapte ederek devam edicem ve eminimki faydası bana çok olacak.Ben elektrik mezunuyum Kocaeliden,inşallah nasip olursa Elektrik-Elektronik Mühendisliğini kazanmak kendi branşımda çalışmalar yapmak iyi kariyer yaparak güzel yerlere gelmek istiyorum,bunun bölümle tabiki alakası yok ama herkes kendi içindekini yapmaya çalışşsın yoksa bir işe girmişsiniz çalışmışsınız birşey farketmiyor emin olun 1-2 yıl sonra anlıyacaksınız KEŞKE diyeceksiniz keşke o zaman farkına varsaydım ama emin olun geç değil ben bunun farkına bir gecesi kafamı yastığa koyduğum zaman düşünmeye başladım ve artık birşeylerin farkına varmıştım ve sabah 5e kadar uyuyamadım arkadaşlar 2-3 yıl okuyup mühendis olmak varken niye bu fırsatı değerlendirmiyorum dedim ve kendimden ziyada gelecekteki ailemi düşündüm,onları nasıl eksiksiz bir şekilde geçindirmeliyim diye…Ve şuan gerçekten matematiğe çalışmaktan çok mutluyum,yaşım 24 olucak ama daha fazla geç olmadan birşeyleri yapmalıyız,Baya uzun konuştum heralde 😀 Dediğim gibi olay tamamen birşeylerin farkına varıp gözünüzün açılmasındadır yoksa yaptımız çalışmaların çoğu boşa gider.

 2. cansu #
  Eylül 6, 2018

  Şimdiye kadar okuduğum en gerçekçi ve güzel yazıydı. Kesinlikle çalışmaya bağlı ve zaman çok kıymetli.Teşekkürler bilgilerinizi bizimle paylaştıgınz için.

  • Eylül 21, 2018

   Ben geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Bu mesajlar -ki bunlar eleştiri dahi olabilirler- yazdıklarımın okunduğunu bana gösteren kanıtlar. Yeni şeyler yazmam için ve hatalarımı da düzeltmem için gerçek kaynaklar ve o nedenle karşınızda şapka çıkarıyor, ceket ilikliyorum.

 3. enes #
  Şubat 6, 2018

  Merhabalar öncelikle yazınız için teşekkürler emeğinize sağlık ben mekatıronik ön lisans öğrencisiyim normalde sözel öğrenciyim bir çok eşit ağırlık ve sözel lisans bölümlerini puanım tutmasına rağmen malum Türkiye şartları bilerek tercih etmedim ve ygs 1 puanımla 2 yıllık önlisan bölümünü okumaya karar verdim ancak 2 yıllık bölümlere bazı kendini bilmezlerin nasıl muamele yaptıklarını 2 yıllık okuyan arkadaşlarda bilmektedir 🙂 şuan matematiği eğer 2019 dgs ye kadar istediğim düzeye getirebilirsem mühendisliğe geçiş yapmak istiyorum bu konuda nasıl yapmalıyım nereden başlamalıyım matematiğe bilemiyorum yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum…

  • zehra balcı #
   Mayıs 19, 2018

   matematik ve geometri temeli sağlam atmalısın bunun için bi kaç önerim var dgs ye hazırlanan biri olarak

 4. Muzaffer Şahin #
  Ocak 31, 2018

  Teşekkürler abi 🙂 okudum baya mantıklı

 5. NUR #
  Ocak 30, 2018

  merhaba ben de dgsye girmeye karar vermiş olanlardan biriyim. paramedik mezunyum. lisans hemşirelik istiyorum. sözelim iyi ama. matematiğimi sıfırdan orta duzeylere getirebildim.kaynak olarak dgs tasarı dediler.onu çözmeye başladım. ama geometride sıfırım.bu konuda önerilere açığım. dgs de yaklaşık 8-10 soru çıkıyor. elinin tersiyle itip umursayamıyacağın bir rakam değil. antremanlarla geometriye başladım. arada çözemediğim sorular oluyor.o soruyu geçip gidemiyorum.vicdanım sızlıyor. nasıl çalışmalıyım.antremanlarla geo ve tasarı geo kavramam için yeterli olabilir mi? şimdiden cevap için teşekkür ederim.

  • zehra balcı #
   Mayıs 19, 2018

   antrenmanlarla geometri ve matematik 1 2 set harika bence ben temelimi onlarla ATTIM VE SAYISAL YAPAMIYORUM FOBİMİ KIRDIM.tavsiyem geometride sıradışı analiz ygs konu özetli kitap ben cok faydasını gördüm

 6. Emrah #
  Ekim 30, 2017

  Hangi saatleri seçersin bilmem fakat planın aynen şu şekilde işlemeli:

  Tekrar- Yeni Konu – Soru Çözümü – Deneme – Genel Tekrar

  1) Şurda biraz aklım karıştı hergun deneme mi çözmeliyim tekrar yaptım konu çalıştım soru cozdum sonda deneme mi ?

  2) Çalıştığın konuya ait bu notları 3 gün sonrasında tekrar çözmelisin, daha sonra 1 hafta ve en son her ayda 1 kez bu soruları çözmelisin

  Burada kafamı karıştıran nokta 1. gun tekrar 3. gun tekrar sonra 1 hafta sonra 1aya kadar her hafta tekrar sonra her ay tekrar böylemi yoksa 1. gun 3.gun 1 hafta sonra 1 ay mı

 7. Ömer #
  Ekim 14, 2017

  Barış Ayhan’ın hazırlamış olduğu Kaf1 ve Kaf2 kitapları zorlayıcılık açısından gerçekten güzel kitaplar ancak Behzat rasuli’nin çözüm yöntemlerinin o kadar iyi olmadığını düşünüyorum. Zaman kullanımı ve pratiklik açısından eksik diyebilirim. Behzat hocayı çok abartıyorlar diye düşünüyorum

 8. sefer #
  Temmuz 19, 2017

  MERABA ben laborant veteriner mezunuyum tasarı denemelerinde ortalama 45 net yapıyorum sayısaldan veteriner hekimlik okumak istiyorum puanlarımız 260 puandan başlıyor sınavda 30 net çıkarabilirmiyim cevap için şimdiden teşekurler 🙂

  • Esat Özlü #
   Ağustos 18, 2018

   Merhaba Sefer.
   Bende aynı bölümde okuyorum 2. sınıfa geçtim, fakülteye girebilmem için matematik ve türkçeden kaçar net çıkarmam lazım bu konuda pek bilgim yok teşekkürler

 9. Kazım #
  Temmuz 14, 2017

  Blogunu ekşi’de gördüm. Verdiğin faydalı bilgiler ve isabetli fikirler için teşekkür ediyorum. 2018’de yapılacak DGS’ye şimdiden başlamak istiyorum. Matematiğim yok denecek kadar az,Türkçe’de ortanın biraz üzerindeyim. Halihazırda çalışıyorum ve 08.00-17.00 çalışma saatlerim.Bir haftadır 1 saat erken uyanmaya ve sabahları kitap okumaya başladım. Yakında okuma hızımı artırmak ve anlama düzeyimi yükseltmek için hızlı okuma kursu alacağım,akşamları ise;vaktimi tamamen matematiğe ayırmak istiyorum. Kafamın içinde teorik olarak bunlar var,pratiğe dökme işi biraz çetrefilli olacak gibi geliyor. Kafamdaki plana ekleme,çıkartma;düzeltme yapmam için fikirlerin varsa alabilir miyim ?

  • Temmuz 15, 2017

   Açıkçası deneyimlerimin faydalı olmasına çok sevindim, bunun için ayrıca müteşekkirim. Planlarınız, pratiğe dökme açısından evet zor ancak alışkanlık kazanıldığında -ki bu bilimsel olarak 60 günlük aynı tekrar alışkanlık haline geldiği kanıtlanmıştır- her şey kolaylaşacaktır. Uygulamanız için matematiğim yok denecek kadar az demenize rağmen matematiği sona bıraktığınız, daha doğrusu biraz kaçtığınız hissine kapıldım. Tabi bu planın DGS de hangi bölüme ağırlık olacağı ile değişir ancak eğer tercih edeceğiniz bölüm sayısal ise matematiği önceliğiniz yapmalısınız ve tam olarak benim yazımda bahsettiğim ve sizin de planladığınız; tıpkı memur gibi gibi sabah-akşam çalışma saatleri olması önemli. Tekrar ve stabil soru çözümlerini de uygulayn ve değişimi sadece 2 ayda görün, en az bir buçuk daha gülümseyin. Başarı gümbür gümbür gelecektir emin olun. Başarılar.

 10. Burak #
  Temmuz 13, 2017

  İlk defa giricem intibakın denemelerini çözüyorum. Matematik 40 41 sözel 50 52 arası yapabiliyorum fakat zaman yetmiyor. 140 dkda bitmesi gereken sınav 160 dk da anca bitiyor. Bunun için bi öneriniz var mı?

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.