Info

burada aklımı çelen şeyler var; eğitim, bilim, DGS ve mimarlık.

¡Hola bremın, farkındayım bloğumu çok aksattım ve birçok insanın beklentilerini boşa çıkardım ama bak ne diyeceğim; bu yazıda sana, kendimi affettirecek şeyler ile geldim. Egzersiz ve beyin ilişkisi ile etkin öğrenme. Egzersiz ve beyin arasındaki ilişki öyle yabana atılacak bir şey değil ve ciddi mesele üstelik kaynaklarım var. Kaldı ki çoğu kez okudun ve biliyorsun, egzersiz ve spor depresyona, ansikyete iyi gelmekte. Egzersiz, sadece karpuz suyu damlayan göbeğine, ince belli olmana ve dondurma topu yuvarlaklığındaki kalçalarına iyi gelmiyor. Egzersiz ve beyin arasında çok ciddi ilişkiler var, etkin öğrenme buna en güzel örnek. DGS ye KPSS ye ALES e hazırlanan, hafıza nasıl geliştirilir diye merak eden, zekayı geliştirme yollarını merak eden, beyin geliştirme ve beyin nasıl çalışır sorusunun cevabını araştıran herkes yanıtını egzersizde bulacak.

(Özet geç diyenler direk aşağıdaki  Egzersiz neden beyni ve hafızayı geliştirir başlığını okuyabilir ya da linki verilen videoyu izleyebilirler. Araştırmayı, okumayı seven vefalı emekçi kardeşim gel biz devam edelim.)

Egzersiz ve Beyin İlişkisi

Ben 2016 yılında DGS ye hazırlanırken akşam yemekten sonra validemin elinden tutup sokağa çıkardım ve Konya’da olanlar bilir Mina ile Vasıl sokağa doğru yürürdüm. Yolda hem validenin günlük dedikodularına maruz kalır hem de birkaç kez peder beyin arkasında da sallardık. Bu, validenin psikolojisine iyi gelirdi ve benim de motivasyonumu arttırırdı. Neden derseniz, peder bey yemekte ‘27 yaşında üniversite mi olurmuş’ diye soldan soldan sert volelerle girişirdi bana ve valide benden aldığı gazla bana motivasyon verirdi; aslansın oğluşum, sen yaparsın, Türkiye birincisi olmazsan kalıbına tüküreyim, yürrüüüü beee. Ayt. Eve gidince bu gazla yapamadığım sorulara bakıp öyle uyurdum.

Fazla ayrıntıya girmeden neden bunları anlattığıma geleyim; çünkü günlük 30 dk yürüyüşün yaratıcı düşünmeyi en az %60 oranında arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış. Bu konu hakkında detaylı olarak bir başlıkta inceleme yapacağım. Şimdi egzersiz ve beyin ilişkisi ile etkin öğrenmeyi cevaplayalım.

Etkin Öğrenme

Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü John J. Ratey, Ted için yaptığı konuşmasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite üzerinde araştırmalar yaparken karşısına bir makale çıkıyor ve makalede yer alan Chicago’nun bi’ eyaletindeki okulları ziyarete gidiyor. Yaklaşık 19 bin öğrencisi bulunan eyaletteki okullarda, öğrencilerin için 20 yıldır uygulanan bir beden eğitimi programı bulunuyor. Öğrenciler günlük 45 dk kadar şimdi fitness olarak da bilinen egzersizleri yapıyorlar. Tahmin ettiğin gibi program etkisini, ilk olarak öğrencilerin ağırlıklarında gösteriyor. Okulda bulunan öğrencilerin yalnızca %3’nün obez olduğu belirleniyor yani ilik gibi yunan tanrısı abiler ve Afrodit heykellerine kafa tutan manitalar burada fakat aynı dönemde California’da bulunan okullardaki öğrencilerin %30’nun obez olduğu ortaya çıkıyor ve ülke ortalaması da %30 a yakın olduğunu görülüyor.

Bu egzersizlerin bizi en çok ilgilendiren kısmı egzersizleri uygulayan okulun öğrencileri çünkü bu öğrenciler, Amerika’da üç yılda bir gerçekleştirilen seviye belirlemeye yönelik matematik ve bilim sınavında büyük başarılara imza atıyor; bilimde birinciliği, matematikte ise dünya çapında altıncı sırayı kapıyor. Amerika ortalamasında ise bu rakamlar matematikte 36, bilimde ise 28. sıralar.

Egzersiz ile Başarı İlişkisi

Bunun üzerine Profesör John J. Ratey, bu sonuçları bilimsel bi’ incelemeye alıp, rakamlara dökmek istiyor, yani ölümsüzlük şifresi girmek istiyor ve bunu yaparken sonuçları karşılaştırabilmek için beden eğitimi olmayan okullarda aynı egzersizleri başlatmayı da ihmal etmiyor. İlk çalışmasını,  fakir bir semtte yer alan ve disiplin suçlarının rekor seviyelerde olan okullardan birinde gerçekleştiriyor. Bu okulda yer alan öğrenciler, sabah derse başlamadan önce 30 dk. egzersiz yapmaya başlıyor. Bu egzersizler; koşu, ip atlama, basketbol gibi sekiz farklı aktiviteden oluşuyor.

Sadece 4 ay sonra yapılan değerlendirmelerde bu okuldaki disiplin suçlarında %83 oranında azalma kaydediliyor. Ayrıca buna ek olarak öğrencilerin derslere olan ilgisi, okula gelme oranı kayda değer artış gösteriyor.

Profesör John J. Ratey, on yıl boyunca bu çalışmaları kayda alarak büyük bir laf ediyor ve diyor ki fiziksel olarak iyileşme sağlandıkça derslerdeki başarıların da artar. Gerçi bu biraz pırasa gibi kat kat kas yapan abdominal abilere aptal denilmesi ile çelişkili, kızlar ne diyorsunuz buna? Neyse ne diyordum, evet dolar 7 lira oldu ve erasmusu düşünenasldkasld yok bu değildi pardon.

Bütün bu çalışmalar egzersizin beyni olağanüstü etkilediğini ve öğrenmeyi çok etkin bir şekilde hızlandırdığı sonucuna çıkıyor.

İyi de Egzersiz neden beyni, zekâyı ve hafızayı geliştiriyor?

Egzersiz resmen beyinde bir takım fiziksel değişikliklere sebep oluyor. Egzersiz yaparken IMGR (işlevsel manyetik görüntüleme tekniği)  ile beyne bakıldığında beyinin zihinsel faaliyetleri gerçekleştiren Prepiriform korteks bölge aktivitesinde artış gözleniyor. Egzersiz sonrası planlı olma, düzenli olma, bir işin sonuçlarını düşünerek karar verme, yapılan hatalardan ders çıkarma, odaklanma, hafıza da iyileşme sağlanıyor.

Egzersizin faydaları bununla da kalmıyor birçok çalışmada depresyona, ansikyete bozukluğuna yani endişe gibi rahatsızlıklara en az ilaçlar kadar etkili olduğu hatta birçok çalışmada ilaçlardan bile daha etkili olduğunu kanıtlanıyor.

Egzersiz, beyindeki biyokimyasal değişikliklere de neden oluyor yani bazı molekül miktarlarını değiştiriyor. Bunlardan en önemlisi BDNF olarak adlandırılan beyin türevli nörotrofik faktör. BDNF bilimsel araştırmalar sonucu beyindeki nöronların yenilenmesinde ve gelişmesinde etkin rol oynuyor. Egzersiz sonrası, beyindeki hipokampus adı verilen hatırlamakla görevli bölgenin büyüdüğü araştırmalarla kanıtlanıyor yani egzersiz hafızayı geliştiriyor.

Umarım bu anlattıklarım kavraması güzel ince bellerin, dondurma topu kalçaların, göbeksiz erkek çekiciliğinin doları nasıl 7 lira ya çıkarttığını kanıtlamıştır. 404 not found.

Başlatma şimdi kalçalara da dolara da sınav geliyor sınav, egzersizi nasıl yapalım onu söyle

Yalnız, kalça önemli bebeğim bi’ de o dolar yükseldikçe korkmuyorsan direk alt+f4 çek zira geleceğin için egzersiz kadar önemli -de neyse yine başladım inatçı, tatsız ihtiyarlar gibi…

Etkin öğrenmeyi ve beyni geliştiren bu egzersiz için güzel bir haberim var. (Eh ben demiştim affettireceğim diye) Günlük 30 dk. ve haftada 5 gün aerobik yani kalp ritmini hızlandıran egzersizler yapmanız yeterli.

Bunlar ne lan onu söyle, onu???

Sakin ol Diego, ne atarlı çıktın ya bunlar her şey olabilir benim önerim büyük adımlı hızlı yürüyüş ya da hafif tempo koşu, tamamen sana bağlı yani senin tercihin ama yürüyüşün yaratıcılığı arttırdığını söylemiştim değil mi? Hah, yine de sen bilirsin işte. Amaç sadece kalp ritmini %70 arttırmak.

Peki öğrenmeyi etkin kılabilmek için ne zaman egzersiz yapmalı?

Profesör John J. Ratey yaptığı çalışmada gösteriyor ki ders çalışmaya başlamadan evvel yapılmalı. Benim önerim sabah ilk uyandığında bir kahve içmek ve hemen sokağa dökülüp 30dk içinde önce belli bir hızda yürüyüp sonrasında hafif tempo koşmak. Bu hem ayaktan endorfin almanızı ve ecnebilerin runner’s high dedikleri etki sonucu kendinizi çok iyi hissetmenize sebep olacak hem de yağ yakımını hızlandırarak ince bel, dondu… tamam tamam.

Son olarak yov yov yov dostum, mastürbasyon bir egzersiz değildir, anlarsın ya.

Profesör John J. Ratey  Ted Konuşması

Ayrıca Profesör John J. Ratey bu konu hakkında çıkardığı kitabı için: Spark: The Revolutionary New Science of Exercise and the Brain

Beni ilk kez okuyorsan, ilk kez tanışmış isek ve buraya kadar da üşenmeyip okumuş isen bunları da okuman şart:

bâp I. DGS ye Nasıl Hazırlanmalı?
bâp II. DGS ye Hangi Kaynaklardan Çalışmalıyım?
bâp III. Soru Çözme Alışkanlığı ve Soru Nasıl Çözülür?
bâp IV. Ders Çalışırken Gelen Uykun nun Dayanılmaz Hafifliği
bâp V. Kendin Hakkındaki Fikirler ve Etkileri?
bâp VI. Çıkmış Sorular Neden Önemli ve Neden Çözmelisin?

erkan özcan konya’da bir yer/ ağustos 2018

Yorumlar

7 Comments

Post a comment
 1. Eda #
  Eylül 30, 2019

  Erkan bey merhabalar, size nasıl ulaşabilirim? Sormak istediğim yani danışmak istediğim birkaç sorum var da.
  Yazılarınız harika. Teşekkürler

  • Ekim 1, 2019

   Merhabalar Eda Hanım,
   geri bildiriminiz için çok ama çok teşekkür ederim. Üşenmeden yazdığınız bu yorumlar beni bir hayli mesut ediyor ve yeni yazılar için motivasyon sağlıyor.
   Bırakmış olduğunuz mail adresinize geri dönüş olarak yazdım. Eğer burayı tekrar kontrol edecek olursanız, üst menü linkinden sosyal medya hesaplarıma ulaşabilirsiniz.

 2. Çağıl #
  Ağustos 21, 2019

  Ekşiden gelen ziyaretçi olarak selam olsun. Sıradan okuyorum yazıları, çok güzel olmuş. Özellikle ince beller, dondugxdhklmk Eline sağlık hocam

  • Ağustos 21, 2019

   Geri bildirim için çok teşekkür ederim. BU yorumlar bana yeni yazılar için motivasyon sağlıyor bu nedenle müteşekkirim. Hayatınıza ufacık da olsa katkı sağlayabilmişsem ne mutlu.

 3. Bahar #
  Mart 17, 2019

  Erkan hoca bana ulasmanizi istiyorum gercekten sizin yardiminiza jhtiyacim var manevi yonden…

  • Mart 17, 2019

   Merhabalar Bahar,
   öncelikle söylemeliyim ki öğretmen ya da profesyonel değilim sadece tecrübeli bir öğrenci ve bu konuları araştırmayı seven amatörüm bu nedenle “hoca” gibi ön sıfatlar gereksizdir. Bu arada bırakmış olduğunuz mailden adresine, bir mesaj gönderdim.

 4. B. #
  Ağustos 12, 2018

  adam hem yakışıklı hem zeki hem konuşmasını biliyo çok teşekkürler güzel bi yazıydı yine sonuna kadar okudum

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.